Návody - TRUHLA

Tato truhla je velká 35x45x40cm a je to pěkný bytový a hlavně praktický doplněk. Nemusíte dělat truhlu tak velkou, můžete si udělat třeba menší jen na poštu či šperky. Postup je stále stejný.

 

V první řadě si upleteme základ truhle. Můžete si zvolit vzor nebo nechat jednoduché pletení , ale vždy mějte na paměti , že víko by mělo být nakombinované se vzorem základny.

Jakmile máme základ upletený, je pouze na vás jestli si ho zpevníte. Jelikož je tento základ dost velký, tak jsem zvolila výztuž ze starých zbytků dřevěných lišt. Pokud doma zbytky nemáte, zakoupíte je v jakém koli obchodním domě a cena se pohybuje za 1m kolem 11kč. Výztuž udělejte jak kolem obvodu, tak v rozích. Je to důležité pro vaše víko.  

Jakmile máme spodek truhle hotový, začneme s víkem. Nachystáme si karton, který si ustřihneme na délku stejně dlouhý, ale v šířce přidáme na každé straně o několik cm více. Já přidala na každé straně 4cm. Bude záležet na tom jak chcete mít víko truhle velké.

Na karton si naznačíme osnovní ruličky, přibližně 2cm od sebe. Když se vám během pletení trošku pohnou, tak si z toho nedělejte težkou hlavu. Každý kousek je originál!

Přiložíme osnovní ruličky na naše 2cm značky, necháme část ruliček přesahovat přes okraj kartonu a ruličky přikolíčkujeme. 

Začneme s pletením víka. Spojíme si dvě ruličky, nasadíme na první osnovní a začneme opletek dvěmi ruličkami. Jakmile máme pár řad upletených, tak si posuneme pletení na začátek našeho kartonu a pleteme víko až do velikosti kterou jsme si nachystali.

Jakmile máme základ víka upletený, začneme si formovat karton. Pokud se vám zdají okraje trošku křivé, tak si z toho nic nedělejte, vše se potom zakryje copánkem. Naformuje si karton na tvar víka a upletné víko na karton přivážeme tenkým provázkem.Než si karton nastavíte, několikrát jej i s pletením přiložte na základnu truhle ať vám víko pěkně sedí. Přivažte si pletení po celé šířce kartonu. Nejen ře docílíme toho že nám bude pletení držet, ale nemusíme mít strach že se nám karton rozjede a změní tvar.

Přesahující ruličky přehneme přes kraj kartonu a krajové ruličky k sobě přilepíme lepící páskou. Tím nám vznikne okraj čela víka. Tyto spojené ruličky nám po dopletení poslouží pro upevnění zbylých osnovních ruliček.

Vezmeme si jednu ruličku a začneme vyplétat čelo víka. Zvolila jsem opletek jednou ruličkou. Pletme tak dlouho, dokud nemáme celé čelo vypletené. Takto vypleteme obě čela. Po vypletení vezmeme tavnou pistoli a postupně přilepíme všechny osnovní ruličky kolem slepených, které nám tvoří základ čela. Na krajích nám mohly vzniknout větší mezery z toho jak jsme pletení otáčeli pro další řadu a tak tyto menší mezerky vyplníme kousky ruliček a také přilepíme. Až máme vše hotové, nachystáme si opět lišty na vyztužení okraje víka. Přestřihneme provázky a odstraníme karton. Vlepíme lišty a víko máme skoro hotové.

Nyní si upleteme okrajový copánek. Je lepší ho dělat z devíti ruliček aby byl copánek trošku širší. Přiměřujeme si copánek kolem celého víka. Dále si nachystáme popruhy.

Budeme potřebovat 2 na zadní stranu víka, dva dovnitř truhle a jeden na otevírání.

Než přilepíme copánek na okraj, tak si přilepíme tavnou pistolí popruhy na zadní část víka a druhou polovinu popruhů necháme volně. Na přední část si přilepíme další popruh na otevírání. Já zvolila na ozdobu otevírání dřevěný kroužek na závěs. Nyní přilepíme copánek kolem celého víka. Nyní si položíme víko na základ truhle a pěkně srovnáme. Přilepíme druhou část zadních popruhů.

Nyní už jen zbývá nalepit vnitřní popruhy. Otevřeme víko, je potřeba aby vám ho někdo podržel a na okraje přilepíme šikmo od základu truhle na víko poslední popruhy.

 

Nyní už můžeme truhlu jenom nalakovat a případně ještě dozdobit.